Najważniejsze informacje na temat pracy psychoterapeuty

Redakcja Zdrowie

Coraz więcej osób regularnie uczęszcza na zajęcia z takim specjalistą. Kim jest psychoterapeuta? Jakie są konkretnie jego kompetencje? Kiedy warto zgłosić się do takiego specjalisty?

Czym musi charakteryzować się psychoterapeuta?

Psychoterapia Gdynia będzie skuteczna tylko wtedy, kiedy zostanie przeprowadzona przez specjalistę, kolokwialnie pisząc, pełną gębą. Należy zauważyć, że psychoterapeuta nie jest zaś dokładnie takim samym specjalistą, jak psycholog. Występują tutaj pewne różnice. Jakie? Psycholog ukończył studia magisterskie drugiego stopnia. Na kierunku rzecz jasna psychologia. Taki fachowiec w swojej codziennej pracy nie może na przykład stosować farmakoterapii. Zajmuje się przede wszystkim tak naprawdę podstawowymi problemami związanymi z życiem zawodowym albo prywatnym. Psychoterapeuta może być jednocześnie psychologiem, aczkolwiek nie musi. Aby posługiwać się tym tytułem, trzeba ukończyć studia podyplomowe. Jest też inna alternatywa. To uczęszczanie przez 4 lata do szkoły psychoterapii.

Kompetencje psychoterapeuty

Czym w codziennej pracy zajmuje się specjalista od tej konkretnej branży? Psychoterapia Gdynia odbywa się zazwyczaj przez kilka lub nawet kilkanaście spotkań. Jak długo to wszystko trwa? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę wszystko zależy od pacjenta i jego kłopotu. Niektóre problemy mogą być rozwiązane w maksymalnie kilka tygodni. Inne wymagają nawet wielu lat wzajemnej współpracy pomiędzy fachowcem oraz pacjentem. Jaki jest zaś obszar działań eksperta? To na przykład depresja, zaburzenia odżywiania czy snu. Psychoterapia dotyczy również objawów psychosomatycznych itp. Przed wyborem specjalisty warto dokładnie sprawdzić nie tylko jego doświadczenie, opinie od innych Klientów, ale także zakres kompetencji. Tak, aby były one dostosowane po prostu do Waszych obecnych problemów.

Cechy dobrego psychoterapeuty

Oczywiście, trzeba posiadać odpowiednio dużo wiedzy, a także doświadczenia. Liczy się także charakter. Psychoterapeuta powinien potrafić stworzyć odpowiednią atmosferę w trakcie zajęć. Pacjenci muszą być przekonani, co do kompetencji konkretnego specjalisty. Ważne jest także to, aby szybko złapać kontakt z konkretną osobą. Fachowcy muszą przekonać swoich podopiecznych, że chodzenie na zajęcia, w sposób systematyczny, ma naprawdę sens i może przynieść określone efekty. Psychoterapeuta ma zdolności interpersonalne, jest w stanie odpowiednio wyjaśnić aktualne objawy oraz sposoby leczenia. Ekspert stosuje nowoczesne metody. Potrafi też dać nadzieję, że konkretne problemy zostaną po prostu stosunkowo szybko rozwiązane. Ma to natomiast także bardzo duży wpływ w kontekście leczenia.